Innowacyjna „Dwójka”

„ EduMATRIX – liczymy, czytamy, programujemy … swoją przyszłość”;) To tajemnicze hasło stało się mottem przewodnim w Klimatycznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Jerzego Michejdy w Ustroniu. Uczniowie z 1a, 2a, i 3a od września zaczęli swoją wielką przygodę z niewielkimi drewnianymi bloczkami.

Aż trudno uwierzyć, że w niepozornej skrzynce kryje się tyle możliwości. Dzieci poprzez zabawę stawiają pierwsze kroki w programowaniu – kodowaniu. Zaczynają na drewnianych matrycach, aby następnie przenieść swoje pomysły na komputer lub tablet. Dzięki temu, że zestaw zawiera bloczki, na których umieszczone są symbole arytmetyczne używane w języku programowania, jest to dobry początek do stworzenia przez dzieci pierwszych programów komputerowych. Ta zabawa otwiera przed nimi wiele możliwości. Uczy logicznego myślenia, rozwija zdolności matematyczne, pobudza wyobraźnię.

Dzieci wręcz dotykają zagadnień matematycznych. Dzięki klockom już na początkowych etapach edukacji mogą rozwiązywać zadania, które wykraczają poza program: dzielą z resztą, rozwiązują równania z niewiadomą, posługują się algorytmami. Połączenie nauki i zabawy jest najlepszą formą pracy z dzieckiem i rozbudzania ich zainteresowań, zgodnie z zasadą Konfucjusza: „powiedz mi a zapomnę, pokaż mi – zapamiętam, pozwól wziąć udział, a… wzbudzisz we mnie pragnienie”. Nasi uczniowie dzięki bloczkom EduMATRIX pracują na wielu poziomach.

Można się o tym przekonać obserwując lekcje prowadzone z wykorzystaniem tej innowacyjnej pomocy edukacyjnej w klasie I, II i III edukacji wczesnoszkolnej. Uwalniana podczas zajęć kreatywność naszych uczniów przekona obserwatorów, jak poprzez zabawę można rozpocząć przygodę w świecie najnowszych technologii.

 

Klasa II – Zadania tekstowe

Klasa II – Liczenie pingwinów

Klasa I – Sześciolatki

Posted on